Každý z nás ví, že fyzická aktivita v rozumné míře pomáhá udržovat zdravé tělo, ale též psychickou a duševní pohodu. V posledních desetiletích cítíme více než kdy jindy, že společenské normy se stále posunují nesprávným směrem. Zpočátku jsme všichni byli nadšení z dalšího pokroku naší civilizace. Ale postupem času si blahobyt, ve kterém zdánlivě žijeme, začal vybírat svou daň. V dnešní době se tedy můžeme setkat, a bohužel až moc často to tak je, s množstvím „civilizačních“ nemocí. Velmi obecně by se dalo říci, že velký vliv na tato onemocnění (ať už jsou příznaky jakékoli) mají každodenní stres, nezdravá strava, spěch a vysoké nároky od nás samotných i od našeho okolí.
Bolesti zad limitují duševní pohodu
Zřejmě tou nejrozšířenější civilizační chorobou je bolest zad. Bolavá záda dokáží neskutečně potrápit. Dokonce se uvádí, že bolestí zad trpělo alespoň jednou v životě 80% lidí, což je velmi alarmující číslo. Další zdroje informují o tom, že potíže se zády jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. To je velmi smutné zjištění.
Příčiny bolestí zad
Mezi nejčastější důvody bolestí zad patří špatné držení těla – špatné držení těla je častým návykem již z dětství, a není tedy lehké nastartovat a aktivizovat zádové svalstvo.
Další častou příčinou bolestí zad je sedavé zaměstnání – osm hodin sedět na nevhodné židli, dívat se do monitoru a přitom klopit hlavu či naopak zvedat bradu. Z dlouhodobého hlediska je jasné, že k nám tělo dříve nebo později vyšle informaci o tom, že tato nepřirozená poloha mu prostě nevyhovuje.
Zvedání těžkých břemen, jednostranná zátěž například u pásu v továrně,prochladnutí, nadváha, ale i dlouhodobý stres či přehnaná aktivita, i to jsou další nezanedbatelné důvody pro to, aby se záda ozvala.
Léčba bolestí zad bývá často dlouhodobá. Součástí jsou jak zdravotní cviky, které posilují břišní a zádové svalstvo, tak také různé léky a masti proti bolesti. Psát o léčbě ale není mým úmyslem, to nechám povolanějším.
Tancem ku zdraví
Ráda bych ale zdůraznila význam fenoménu dnešní doby s názvembřišní tanec (břišní tanec je sice starý několik tisíc let, ale v dnešní uspěchané době získává stále více na popularitě v našich končinách). Mnoho dam, včetně mé maličkosti, začíná s tancem především z důvodů výše zmíněných. Jsou si vědomy ztuhlých a pobolívajících zad v důsledku špatného držení těla, sedavého zaměstnání atp.
Břišní, neboli orientální tanec je ideální aktivitou pro ženy s drobnými potížemi zad. Základem tanečních pohybů je totiž práce s břišními, ale i se zádovými svaly. Systematickým protahováním svalů dochází k jejich aktivizaci a větší elasticitě. Díky zpevnění svalů v oblasti trupu dochází k přenesení břemene ze zad do středu bytosti, tedy do bříška. Dále se pravidelným prováděním izolovaných pohybů hrudníkem povedlo mnoha dámám srovnat celkový dojem z držení těla.
Narozdíl od mnoha jiných aktivit, které mají blahodárný vliv na konstrukci ženy, má břišní tanec jednu nespornou výhodu – je toTANEC. Tanec je výsadou emotivních lidí. V břišním tanci je možné vyjádřit svou ženskost v rytmu krásné hudby, která připomíná pohádky Tisíce a jedné noci.
Výsledným efektem břišního tance je mimo jiné správné držení těla a zpevnění břišních i zádových svalů. Vzpřímená chůze totiž nejen uvolní záda, ale též rapidně zvedne sebevědomí a pomůže uvědomit si, že páteř je to, co nás drží na nohou.
Autor: Jana Voříšková, DiS.